Zapraszamy na grudniowy Przegląd Filmów i Fotografii Morskiej, w programie m.in. ekranizacja powieści Josepha Conrada "Smuga cienia" oraz wojenny dramat "Okrutne Morze" takze

"Przegląd Filmów i Fotografii Morskiej" zaplanowano w tym roku 17 grudnia, w niedzielne popołudnie w sali audiowizualnej Muzeum Marynarki Wojennej. Festiwal jest okazją do nostalgiczno-filmowych podroży na dużym ekranie do różnych zakątków świata, z bohaterami zarówno historycznych wydarzeń, jak i znanych powieści marynistycznych. Jednym z głównych bohaterów prezentowanych filmów będzie gdyński marynarz, kronikarz, pisarz, wykładowca morski - Andrzej Perepeczko. Pamięci tej niezwykle popularnej wśród marynarzy, w tym członków załóg "Daru Pomorza" i później "Daru Młodzieży" poświęcono dokument filmowy pt. "Perepeczko - życie moje", zaprezentowany na inaugurację festiwalu. -

Drodzy fani kina morskiego oraz Legendy Morskiej Gdyni,

W imieniu organizatorów i Partnerów przeglądu serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji:

Przeglądu Filmów i Fotografii Morskiej

 

  • Miejsce: Sala audiowizualna Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1B
  • Termin: 17 grudnia 2023, g. 16:00
  • Przed pokazami filmów przewidziano wprowadzenie eksperta tematyki morskiej i filmowej – Aleksandra Jakuba Goska

 

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/c1DegwLUG

  • Wstęp wolny!!!

 

Opisy filmów:

 

"Perepeczko - życie moje" |2023 | Polska | 21 min

Urodzony w 1930 roku we Lwowie przeżył charakterystyczne dla swojego pokolenia koleje losu. Wojna rozproszyła rodzinę, okupacja w Warszawie, Szare Szeregi, po wojnie gimnazjum w Radomsku. To tam po raz pierwszy pojawiło się morze. Stąd prowadziła droga do Gdańska i Conradinum, później Państwowej Szkoły Morskiej. Historia w bolesny sposób upomniała się o młodego absolwenta Wydziału Mechanicznego PSM-ki, ale także syna sanacyjnego oficera. Nie dostał prawa pływania, a zastępczą służbę wojskową przyszło mu odsługiwać w kopalni. Później stocznia, biuro konstrukcyjne, wieczorowo Politechnika Gdańska. W 1962 roku podejmuje pracę wykładowcy w Państwowej Szkole Morskiej. Na zajęciach ze studentami, zjednywał humorem i szeroką duszą prawdziwego humanisty, przekazując wiedzę w tak mało romantycznej dziedzinie jak okrętowe kotły, silniki parowe, pompy czy sprężarki. Andrzej Perepeczko – marynarz, człowiek morza, mechanik okrętowy, równolegle wykładowca, nauczyciel, profesor, wychowawca kadr morskich wreszcie pisarz – marynista. Pisał uczelniane skrypty, podręczniki, powieści oparte o własne i innych morskie doświadczenia, dla młodzieży kolejne tomy przygód „Dzikiej Mrówki”, powstała wreszcie cała paleta popularnonaukowych publikacji opisujących różnorakie epizody wojen morskich XX wieku.

 

On, mechanik był kronikarzem naszych „białych fregat” – Daru Pomorza później Daru Młodzieży.
Do swego pisarstwa nie podchodził na koturnach - Uważam się za dobrego, czasem nawet bardzo dobrego rzemieślnika. Pozostawił ponad setkę publikacji różnego gatunku i wdzięczną pamięć przyjaciół, wychowanków, czytelników.

Smuga Cienia  | 1976 | Polska, Wielka Brytania | reż. Andrzej Wajda

„Smuga Cienia” – to pełnometrażowa, międzynarodowa ekranizacja powieści „The Shadow Line” z 1917 r. autorstwa jednego z najwybitniejszych pisarzy brytyjskich polskiego pochodzenia Josepha Conrada (Józefa Korzeniowskiego). Reżyserem i współscenarzystą filmu był sam Andrzej Wajda, zaś wśród aktorów – kluczową rolę zagrał 26 letni wówczas Marek Kondrat.

Film opowiada o historii młodego oficera marynarki handlowej, Polak z pochodzenia, który otrzymuje propozycję objęcia dowództwa na statku handlowym, którego poprzedni kapitan umarł w nie do końca jasnych okolicznościach. Młody kapitan Conrad – zgodnie z podpisanym kontaktem, musi  przeprowadzić bezpiecznie statek przez niespokojne wody morskie z Bangkoku do Singapuru.  Wcześniej musi się jednak zmierzyć się z brakiem dyscypliny załogi oraz wyjątkowo antypatyczną postawą najbardziej doświadczonego na statku I oficera Burnsa. Jeszcze przed wypłynięciem problemem okazuje się niedostateczne dociążenie statku ładunkiem, co ogranicza jego sterowność i grozi morską katastrofą. Ponadto na statku wybucha groźna epidemia.

Rolę kucharza na statku zagrał Tom Wilkinson, zaś pierwszego oficera Graham Lines. Silną stroną „Smugi Cienia” także plenery – zdjęcia do filmu dzieła kręcono w Bułgarii, Anglii (Wielka Brytania), Bangkoku (Tajlandia), wodach Morza Czarnego oraz Gdyni. 

W książce „Smuga Cienia” Conrad odwołuje się do swoich osobistych przeżyć z rejsów trzymasztowym statkiem – barkiem handlowym „Otago”, podobnie jak w słynnej powieści „Jądro Ciemności”.

 

Okrutne Morze | 1953 | Wielka Brytania | 126 min.

„Okrutne morze” („The Cruel Sea”) - Klasyka kina wojennego.
Ekranizacja bestsellerowej powieści Nicolasa Monsarrata pod tym samym tytułem. Film z wielkim realizmem oddaje klimat walki alianckich marynarzy na atlantyckiej konwojowej trasie. Mimo, że w Royal Navy nie było nigdy korwety o nazwie „Compass Rose”, to scenariusz oparty został na autentycznych wydarzeniach oraz przeżyciach samego Monsarrata – oficera marynarki, uczestnika Bitwy o Atlantyk.klatka z filmu "Smuga Cienia"


Pobierz pliki:
festiwal_filmow_2023_A1__002__best.jpg1.1 M
A+  A-