MORZE, NASZE MORZE - Morskie Opowieści nr 2

MORZE, NASZE MORZE… ! – „Morskie opowieści” w Księgarni Vademecum Miasto Gdynia zaprasza na kolejne spotkanie z książką morska w ramach projektu Legenda Morska Gdyni. Zapraszamy w piątek 28 listopada na godzinę 18.00 do Księgarni Cafe Vademecum przy ul. Świętojańskiej 5-7. W listopadzie mija 90 rocznica ukazania się pierwszego numeru kultowego miesięcznika MORZE.

Przez dziesięciolecia pismo działało na rzecz budzenia przywiązania Polaków do polskiego morza – morskiej tożsamości narodu. Dzięki MORZU tysiące młodych ludzi wyszło w morze. Budowali Gdynię, tworzyli flotę, gospodarkę i kulturę morską. Gośćmi gdyńskiej redakcji byli praktycznie wszyscy najwybitniejsi ludzie polskiego morza. Na łamach MORZA debiutowali najwybitniejsi polscy maryniści jak m.in.  kapitanowie Karol O. Borchardt czy Józef Miłobędzki. Opowieści z MORZA ukazywały się później często w formie książkowej. Miesięcznik MORZE popularny w całym kraju, stanowił swoistą kronikę morskiej Polski – jest ważnym elementem Legendy Morskiej Gdyni.

Gościem spotkania będzie gdyński wydawca literatury marynistycznej Cezary Spigarski – jego ostatnim wydawniczym hitem był czwarty tom „Ginących frachtowców” Ryszarda Leszczyńskiego, zamykający fundamentalne dzieło, opisujące morskie katastrofy w polskiej flocie handlowej i rybołówstwie.

Podczas spotkania czytamy marynistykę z MORZA – teksty z łamów miesięcznika, zamieszczane zarówno w latach przed- jak i powojennych.   

Moderator – Aleksander Gosk

Patronat – Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni

Miejsce spotkania wyjątkowe – Księgarnia Cafe Vademecum, Gdynia ul. Świętojańska 5-7

Termin spotkania także wyjątkowy – 28 listopada (Dzień Marynarki Wojennej RP), godz. 18.00 

 

 


A+  A-